541
984736

RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
908 - 1 090 EUR
966 - 1 160 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stående på fyra höga fötter i form av elefanthuvuden balanserande på sin snabel. Genombrutet lock med vilande elefant. Höjd 32,5 cm.

Slitage, ytsmuts. Har troligen haft hänklar.

712. Elsa Beskow, Barnen och trollet (ur "Resan till landet Längesen").
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
48 000

48 000 SEK