MATTA, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 253,5 x 200 cm, signerad SH (Svensk Hemslöjd).
Komponerad av Edna Martin 1956.
Något ställvis lite hårdare slitage, smärre fläckar. Senare avslutning på kortsidorna, fransar saknas.
Edna Martin var i många år chef för Handarbetets Vänner.