MATTA, rölakan och gobelängteknik, ca 128 x 80 cm, signerad AÖ (Agda Österberg).
Polykrom modernistisk komposition. Tillverkad utan fransar.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar.
Gåva till nuvarande ägarens mor från sprängämnesforskare och direktör Ulf Langefors som kände Agda Österberg.