Modern Art + Design 612

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
14Bengt Edenfalk, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1962.Omfattas av följerätt (d) då den är unik.
70Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1961.Korrekt höjd skall vara 29, 31 och 32 cm.
71Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1951-69.Omfattas av följerätt endast om snittpriset överstiger minimipriset (d)
72Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.Omfattas av följerätt
73Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1966-73.Omfattas av följerätt endast om snittpriset överstiger minimipriset (d)
81Stig Lindberg, miniatyrvaser, 6 st, Gustavsbergs studio 1958-62.Omfattas av följerätt endast om snittpriset överstiger minimipriset (d)
248Anna Petrus, reliefer/bordsben, 4 st, Näfveqvarns bruk, för bord formgivet till utställningen på The Metropolitan, New York 1927.Omfattas av följerätt (d).
276Harald Elof Notini, bordslampa, Böhlmarks lampvarufabrik, Swedish Grace, 1930-tal.Formgiven av Harald Notini för Böhlmarks lampvarufabrik.
293Knut Fjaestad, "Sjuårstronen", stabbestol, jugend, Sverige 1900-talets början.Föremålet belagt med exportrestriktioner/ Export restrictions
316Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.Sits med tyg.
319Uno Åhrén, stol, Gemla 1930-tal, modellen presenterad på Stockholmsutställningen 1930.Delvis med retuscher/ partly retouched paint.
322Erik Lund, skåp, Georg Ryman Snickeriverkstäder, för Stockholmsutställningen 1930.Exportrestriktioner/ Export restrictions
394Gösta Adrian-Nilsson, Ishockeyspelare.Ishockeyspelare
438Pierre Alechinsky, "Preuve en main".Upptagen i catalogue raisonné under nr. 1742.
440Pierre Alechinsky, "Monocle".Titel: "Monocle"
459Olle Olsson-Hagalund, ”Konfirmation i Lilla Alby kyrka, Sundbyberg”.Ej av konstnären utförd ram.
513Roberto Matta, "Avertissement Nocture".Certifikat utfärdat av Germana Ferrari Matta 14 november 2018 medföljer.
514Miguel Ortiz Berrocal, "Goliath (Opus 114)".Titel: "Goliath (Opus 114)"
535Bror Hjorth, Väggrelief no 2.Ej numrerad, märkt no. 2.

Tillkomna föremål

Nr.Föremål
509AOlle Olsson-Hagalund, Gatumotiv Hagalund.

Utdragna föremål

Nr.
67
137
442
489
509
573

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.

854. Francis Newton Souza, Porträtt av en man.
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
12 250 000

12 000 000

11 500 000

11 250 000

11 000 000

10 750 000

10 500 000

10 000 000

9 500 000

9 000 000

8 500 000

8 000 000

7 500 000

7 000 000

6 100 000

6 000 000

5 500 000

5 100 000

5 000 000

4 100 000

4 050 000

4 000 000

3 100 000

3 050 000

3 000 000

2 250 000

2 200 000

2 150 000

2 100 000

12 250 000 SEK