Kåsa, silver, otydlig mästarstämpel, Stockholm 1500-talets slut / 1600-talets början.
Rund, på tunn indragen fot, dekor av tretton drivna bucklor samt graverade ornament och mattpunsning, tumgrepp med kerubhuvud i relief. Initialer. Längd 16 cm, vikt 160 gram.