Vinrödmelerad botten med polykromt Ardebil-mönster. Mörkblå huvudbård med blom-, blad- och palmettslinga. Flera sekundärbårder.
Obetydligt ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med smärre trampveck.