MATTA, rölakan, ca 212 x 202 cm, signerad MLH ID (Malmöhus Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau).
Stort diagonalmönster och cirklar med sicksackliknande dekor i olika nyanser av rött och orange. Benvit bård. Tillverkad utan fransar.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Kortsidor med slitage.