211
1138278

Sked med kronknopp, silver, troligen Sverige, omkring 1600, ostämplad.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
727 - 908 EUR
773 - 966 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Delvis förgylld, kort skaft med nästintill runt blad, graverad dekor av textband. Längd 12,5 cm, vikt 36 gram.

931. Pehr Hilleström, "Ett Fruntimmer sköljande bouteiller, och en Piga som skurar knifvar”.
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK