"Vue af slottet Colonna i Genazzano"
Signerad G W och en palm samt daterad 1856. Duk 54 x 80 cm.
Troligen utförd för grosshandlare James Dickson, Göteborg.
Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm 1810-1890", SAK, 1934, troligen identisk med målning upptagen i förteckningen under år 1856, kat nr 274.