246
1194948

Herman Bergman, skrin, Stockholm, ca 1940.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
727 - 908 EUR
773 - 966 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Tenn, detaljer av mässing, sidan med antikiserande reliefdekor efter Parthenonfriserna på British Museum Märkt i godset på sidan ”BRITISH MUSEUM LONDON HENNING F (?) JULY 31 samt på fronten siffran 7 Henning F(? otydligt), invändigt med cederträ. 22 x 12 cm, höjd 6,5

Locket med monogram, slitage, saknar gjutarstämpel. Insidan av locket med gåvogravyr, daterad 1940.

262. Broderat inramat fragment av en schweizisk bordsmatta, 1500-talets första hälft.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK