VÄVD TAPET, "Ön", gobelängteknik, ca 200-201 x 111,5-112,5 cm, signerad AB MMF KM
(AB Märta Måås-Fjetterström, Kaisa Melanton). Komponerad 1972. Kvitto från Märta Måås-Fjetterström AB i Båstad på 5.640kr 23/6-77, och etikett medföljer.
Obetydligt slitage, något smutsig.