180
1234156

MATTA, semiantik silke Ghom, ca 269,5 x 179,5-182 cm (samt kortsidorna med 1 och 2 cm slätväv).

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 730 - 3 180 EUR
2 900 - 3 380 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykrom medaljong och hörnornament samt stora blom- och palmettslingor. Brunmelerad huvudbård med växtranka.

Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar Långsidorna med trampveck.

660. Alexander Roslin, "Antoinette Agathe Montaudoüin de Launay" (född Pascaud).
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
540 000

520 000

500 000

540 000 SEK