Terrakottafärgad botten med polykromt herati mönster, medaljong och hörnornament. Terrakottafärgad huvudbård med stiliserad växtranka samt benvita kartuscher med skrift.
Blekt. Ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador.