224
1213203

MATTA, semiantik Xinjiang (Sinkiang), Kina, ca 128,5 x 70 cm.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
454 - 545 EUR
483 - 580 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Mörkblåmelerad botten med blommedaljong, fyra medaljonger med skrivtecken, två stora stiliserade blommor och hörnornament i ljusblått och benvitt. Inskriptioner: 和实纪念 (En present för harmoni och
sanning). Mörkblå huvudbård med stiliserade blommor och symboler.

Något slitage och smutsig, obetydliga fläckar. Sidorna med trampveck, en avkortad kortsida.

Proveniens

General Ma Chung-Yin (Ma Zhongying 马仲英 / 馬仲英), även omskriven som "Stora hästen", var av Hui folket och en kinesisk Krigsherre under 1920-1930-talet i Xinjiang. Till sina officerare beställde han mattor i basaren i Xinjiang som alla kännetecknades av en medaljong, fyra skrivtecken (En present för harmoni och
sanning) och två blomsterornament. Den svenske upptäcktsresande författaren Sven Hedin skildrade General Ma Chung-Yins truppers brådska att sälja sina mattor, efter motgångar på slagfältet 1934, i alstret "Stora Hästens flykt" (1936). Flera av officerarna gjorde ändringar i mattorna efter General Ma Chung-Yins fall så att dessa lättare kunde säljas utan att vederbörande skulle indentifieras som den förlorande parten.

Jämför Hali Magazine, nr 44, April 1989, sid 16,17.

808. Johan Krouthén, Aftonskymning vid torpet.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
36 000

34 000

32 000

30 000

36 000 SEK