Matta, "Sommarvägar, röd", rya, ca 143,5-144,5 x 106,5-108 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1963. (Ovanlig).
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, något skadade kortsidor, fransar saknas.