190
1274069

Daniel Falck, tumlare med senare grepp, silver, Malmö (verksam 1685-1705). Omarbetade under 1800-talet.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
545 - 727 EUR
580 - 773 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Med en senare mästarstämpel. Delvis förgyllda, släta med bladornerat handtag. Diameter 7,5 cm. Höjd 7,8 cm, total vikt 261,5 gram.

775. Lotte Laserstein, Liggande Traute, skiss till "I min ateljé".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK