"Carl XVI Gustaf, Skeppsholmen, maj 2002"
Signerad Bruno Ehrs och numrerad 39/50. Framtagen senare. Pigment print, bildyta 81 x 64 cm. Bladstorlek 111 x 91 cm.
Ur serien "Omfamningen". Motivet återfinns (som gelatinsilverfotografi) i samlingen på Nationalmuseum, Stockholm, på Svenska Kulturinstitutet i Rom samt i Kronprinsessan Victorias privata samling.