bords- / golvlampor, ett par, snarlika, Rörstrand 1960-tal.
Chamotterat stengods, glasyr med dekor i brunt och svart mot vitt, signerade R IP ATELJÉ SWEDEN 8437. Höjd 67-68 cm exklusive montering, total höjd 120-21 cm inkl senare vita textilklädda skärmar.