vas, Arabia, Finland, sannolikt 1950-tal.
Stengods, rinneglasyr i blått, brunt och beige, signerad ARABIA KS, höjd 24,5 cm.
Mynningen med bränningssprickor och ifyllda nagg.
Kyllikki Salmenhaara var en finländsk keramiker och formgivare. Hon studerade vid Central School of Applied Arts. Salmenhaara arbetade bland annat för Köklax glasbruk nära Helsingfors och för Arabia. Hon är känd för sina fantasifulla och robusta former.