439
1333218

Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 600 EUR
11 600 - 14 500 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

"Spader dam"

Signerad Otto G Carlsund på etikett a tergo maj 1937. Utförd 1925. Gouache, tusch och collage, 11 x 11 cm.

Proveniens

Dr. O. Nathanson, Stockholm, 1937.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Utställningar

Galerie Bel’Art, Stockholm, "Ur avantgardet", april - maj 2017.

Anders Wahlgren, "Otto G. Carlsund", 2021, avbildad sid. 68.

Konstnär

Otto G Carlsund var en svensk målare, teoretiker och kritiker. Kom i Paris 1924 i nära kontakt med Fernand Léger, Ozenfant och Piet Mondrian och blev den svenske främste representanten för den syntetiska kubismen, purismen och neoplasticismen. 1932 – 45 var Carlsund främst verksam som kritiker, men återupptog under sina sista år ett nonfigurativt måleri. Oftast är hans målningar avsedda som förstudier till väggdekorationer. 1929 bildade han i Paris tillsammans med van Doesburg och Hélion gruppen Art Concret, vars manifest han publicerade.

695. Carl Abraham Rothstén, Södra varvet sett från Djurgården.
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
24 000

22 000

20 000

19 000

18 000

17 000

16 000

15 000

14 000

13 000

12 000

11 000

10 000

9 500

9 000

8 500

24 000 SEK