Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Förgylld och patinerad brons. Dekor i form av en antikiserande kvinna, gripar samt palmettbårder. Emaljerad urtavla. Märkt " à Paris". Längd 28, bredd 12, höjd 45 cm. Pendel och nyckel medföljer