263
1320033

Vävd tapet, "Verdure, gobelängteknik. 267,5-269,5 x 247-256 cm, Flandern 1600-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 730 - 3 630 EUR
2 900 - 3 870 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Polykromt landskap med fågel, blommor, stora träd och i fonden trädgårdsarkitektur. Mörkbrun bård med fåglar, blommor, vaser, maskaroner, arkitektoniska ornament och rocailler. Ställvis fodrad. Fodret med gammalt inventarienummer: No 63.

Möjligen något avkortad, bården skarvad på ett ställe. Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar, ivävningar, kompletteringar, smärre skador och hål. Senare lisière.

695. Carl Abraham Rothstén, Södra varvet sett från Djurgården.
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK