Benvit botten med polykroma stiliserande blom-, palmett och arabeskslingor. Benvit huvudbård med stiliserade fåglar samt stor växtranka.
Ställvis något slitage, smärre fläckar, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck, kortsidorna saknar några knutrader.