Desserttallrikar, tolv stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
Konturerade, genombrutna, med målad polykrom och förgylld dekor efter litterärt verk över den danska floran. Märkt med modellnummer 3554. Diameter 23 cm.
Slitage.