Matta, semiantik, Nain Tuteshk, signerad Sadegh Naini, ca 214 x 148 cm
Ljusrödmelerad botten med polykrom medaljong och hörnornament. Benvit huvudbård med blom- och palmettranka. Teheran Sadegh Naini signerad i stor kartusch.
Något jämnt slitage och smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck.