taklampa, modell "S-756-3", Hans Agne Jakobsson AB, Åhus, 1950-tal.
Tre skärmar i perforerad mässing, invändigt vitlackerade, takkopp i mässing, detaljer i teak, etikettmärkt Hans Agne Jakobsson AB, Åhus, höjd ca 140 cm.
Smärre slitage.
Avbildad i katalog från 1952.