Matta, antik Shahsavan, troligen från Moghan området, ca 293 x 124 cm
Från omkring år 1900. Med stort polykromt "Orduch Konagkend" mönster bestående av röd botten med fem polykroma medaljonger. Benvit huvudbård med växtranka.
Ställvis något oxiderad. Något slitage, smärre lagningar.