360
1474985

Matta, antik Shirvan, ca 143 x 113 cm

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
545 - 727 EUR
580 - 773 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Från omkring 1890-1910. Mörkblåmelerad botten med tre stora medaljonger i benvit och rött, mindre medaljonger och stiliserade blommor. Benvit huvudbård med växtranka.

Obetydligt slitage och smutsig. En kortsida med skadad fläta. Baksidan med spår av klister.

561. Hänge/brosch i form av ett Andreaskors, 1800-tal.
Utropspris
150 000 - 180 000 SEK
125 000

120 000

115 000

125 000 SEK