396
1468631

Matta antik/semiantik, Teheran, ca 314 x 211 cm

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 730 - 3 630 EUR
2 900 - 3 870 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

1920-1930-tal. Röd botten med polykrom dekor av blommande träd, fåglar och blom- och palmettslingor. Bred mörkblå huvudbård med palmettranka.

Ställvis något slitage. Långsidorna med smärre trampveck. Baksidan med obetydliga malskador.

752. Thomas de Keyser Tillskriven, Familjebild i en park.
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK