tillskrivet, soffbord, Meeths, Göteborg 1940-tal.
Organiskt formad bordskiva fanerad i jakaranda, ben i ek, höjd 57 cm, diameter ca 127 cm.
Ena benet med lagning. Slitage.
Avbildad i reklamer publicerade i Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1940-tal.
Jämför Meeths logotyp där formen på bordet stämmer överens med inramning.