562
1504686

Elsa Thoresen

(USA, 1909-1994)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 400 - 5 280 EUR
4 650 - 5 580 USD
Klubbat pris
520 000 SEK
Bildrättigheter

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Elsa Thoresen
(USA, 1909-1994)

"Verdenslyset"

Signerad E Thoresen och daterad -38. Duk 65,5 x 68 cm.

Tilläggslista

Ingen följerätt som uppgivet i den tryckta katalogen.

Proveniens

Advokat Luterkorts samling.
Privat samling, Helsingborg.
Privat samling, Stockholm.

Elsa Thoresen och hennes make, konstnären Vilhelm Bjerke-Petersen, båda medlemmar av den Danska Surrealistgruppen reste 1938 till Paris. Där ställde Thoresen ut två konstverk; Verdenslyset [Världens ljus, 1937] och Jeb ved det ikke [Jag vet inte, 1937]. Verdenslyset påminner om auktionens motiv från 1938 med samma titel.

Läs mer här: https://awarewomenartists.com/en/magazine/trois-artistes-femmes-surrealistes-scandinaves-a-paris/