123
1558085

Anna Petrus

(Sverige, 1886-1949)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
879 - 1 320 EUR
933 - 1 400 USD
Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Anna Petrus
(Sverige, 1886-1949)

väggskulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm sannolikt 1920-30-tal.

Tenn, med montage för upphängning, ostämplad. Höjd 18,5 cm, bredd 21 cm, djup 4,5 cm.

Proveniens

Har funnits i samma familjs ägo sedan den köptes på Svenskt Tenn för många år sedan.

Bukowskis Modern Art + Design, auktion 598, våren 2017, katalognr 138, jfr spegel av Uno Åhrén med Anna Petrus lejonskulptur som krön.
Marie Rehnberg, "Anna Petrus - Skulptör och industrikonstnär", Signum 2009, se samma spegel med krön avbildad s. 96.

Enligt uppgift från Svenskt Tenns arkiv såldes även modellen som en väggskulptur i detta utförande.

Formgivare

Anna Petrus var skulptör, industridesigner och formgivare, verksam i början av förra sekelskiftet. Under de senaste åren har hon blivit återupptäckt och hennes skulpturer är idag eftertraktade, men under en stor del av 1900-talet var hennes arbete i det närmaste bortglömt. Hon föddes som Anna Petersson, dotter till en medicinprofessor och en grevinna, och tog sig efternamnet när hon utbildade sig på Konsthögskolan. Hon ärvde en mindre förmögenhet vid 11 års ålder då hennes mamma dog, vilket möjliggjorde att hon tidigt kunde utbilda sig i London och resa till Italien och Frankrike. Anna Petrus stora internationella genombrott kom med världsutställningen i Paris 1925, där hon visade upp föremål i tenn och gjutjärn, i Swedish Grace-stil. Tenn var vid den tiden ett material som ansågs omodernt, men dess popularitet ökade i takt med att formgivare som Anna Petrus kunde se dess fördelar. 1924, påbörjade hon ett samarbete med det då nyetablerade Firma Svenskt Tenn. Lejonet kom att bli ett återkommande motiv i Anna Petrus produktion, både som skulpturer och som stiliserade dekorer.