1549410

Fritz Blomqvist

(Sverige, 1870-1970)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
704 - 880 EUR
744 - 930 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Bildrättigheter

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Fritz Blomqvist
(Sverige, 1870-1970)

vas, överfångsglas, Orrefors, jugend, 1915-17.

Etsad dekor av blommor och blad i grönt mot matt marmorerad fond i gult, grönt och rosa, signerad ORREFORS FB. Höjd 23,8 cm.

Två små fotnagg.

Formgivare

Fritz Blomqvist var en svensk glaskonstnär som utbildats vid Tekniska Skolan i Stockholm. Hans anställdes som mönstertecknare på Orrefors Glasbruk 1915 där hans teckningar användes fram till 1917. Han ritade konstglas i överfångs- och graalteknik.