golvlampa, modell "A5000", Swedish Modern 1940-tal.
Stomme i mässing, svängd arm delvis klädd i flätat läder, profilerat beslag, skärm i mässing med tandad kant, höjd 142 cm.
Slitage. Nydragen el.
Avbildad i tidskriften Ljuskultur 1945. Samt Ljuskulturs arkiv, Nordiska museet.