Swedish Modern Lighting

Belysning är en självklar del av hemmet. Med sin unika blandning av skulptural form och viktiga funktion är lampor ett favoritobjekt att inreda med. Denna säsong finns möjlighet att bjuda på en kurerad samling golv, bords och taklampor från svensk guldålder, 1920-1950-tal, från Swedish Grace till Swedish Modern. Flera av tidens mest betydande formgivare och tillverkare finns representerade, så som, Harald Notini för Böhlmarks, Erik Tidstrand och Bertil Brisborg, ASEA, Einar Bäckström mfl.

54 föremål

425. Andrei Gerasimov och Alderman Fyodor Petrov, kalkar, ett par, delvis förgyllt silver, Moskva 1759.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
17 000

16 000

15 000

14 000

13 000

12 000

11 000

10 000

9 500

9 000

8 500

8 000

7 500

17 000 SEK