Stomme av kromad metall med grönlackerad stam. Skärm av klarglas och gultonat glas. En ljuspunkt. Märkt Megaphos. Höjd 40 cm.
Ej funktionstestad. Anlupen. Den inre skärmen med spricka/lagning. Slitage.