Gunnar Asplund, tillskrivna, trädgårdsstolar, 10 st, Iwan B. Giertz, Flen, modellen formgiven ca 1930.
Stomme av metall, sits och rygg av trä, merparten med metallplakett IWAN B GIERTZ FLEN SWEDEN. Sitthöjd 45, höjd 81 cm.
Slitage. Smärre skador. Torrsprickor. Renoverade. Förstärkningar.