Allmoge på auktion just nu
Bonad björk, cylindrisk med fällbart lock, tumgrepp och fötter i form lejon. Höjd 22 cm.
Slitage, torksprickor, smärre komplettering. Smärre lagning och något maskstunget invändigt. Handtaget något löst.