HANS-AGNE JAKOBSSON, Ljusstake, Markaryd, 1960 / 70-tal.
Stommen av mässing, skärm av lätt färgat glas. Märkt undertill. Höjd ca 26 cm.
Slitage. Mindre nagg vid den nedre kanten.