PHILIP ARCTANDER, tillskriven, gungstol, 1900-talets mitt.
Stomme av björk. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 45 cm.
Slitage. Repor. Fläckar. Klädsel med hårt slitage, bristningar och hål.