Hamrad yta. Lockknoppar i form av rosor. Hänklar av trä. Kaffekanna. Sockerskål och gräddkanna invändigt förgyllda. Höjd 7-17 cm. Total vikt 915 gram.
Smärre slitage. Monogramstämpel undertill. Gräddkannans hänkel monterad upp och ned.