Stämplad 750 men 14K vitguld. Med en briljantslipad diamant ca 0.26 ct H-I/Si, samt åttkantslipade diamanter. Ringstorlek 17/53. Totalvikt 3 gram.
Spår av renovering på skenan. Slitage på rodium plätering. Renoverad.