Ben i kromat stål. Skiva i marmor. Längd 80 cm, bredd 80 cm, höjd 45 cm.
Slitage. Nagg. Rostangrepp. Lösa tassar.
Ska enligt uppgift komma från samma beställning av Poul Kjaerholms PK31:or, tillverkade av Fritz Hansen.