RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal.

Delvis förgyllda, skaft med dekor av filigran. Skedens längd 18,5 cm. Originaletui. Bestikens vikt 94 gram.

Slitage. Gaffelns fäste i skaftet löst.

Proveniens

Julius Kronbergs samling, Lilla Skuggan, Stockholm.
Esbjörn Kronbergs samling.

Utropspris
17 000 SEK

656. Johan Laurentz Jensen, Stilleben med stockrosor, prästkragar, blåklint, vallmo, kornax, rönnbär och en fruktkorg.
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
290 000

280 000

270 000

290 000 SEK