Karyatid uppbärande kandelaber för 12 ljus. Förgylld och patinerad brons. Ljushållare med sfinxhuvuden. Höjd 120 cm. Diameter 40 cm.
Ställvis omfattande slitage och skador. Uppbyggd av olika delar. Lösa delar. Delar saknas.