Fanerat med valnöt. Deatljer av mässing. Låda i sargen, Uppsats med gallerkant och lådor. Bredd 82, djup 56, höjd 92 cm Nyckel finns.
Slitage. Märken. Repor. Obetydliga fanerskador, del av beslag saknas.