Stomme av mässing dekorerad med blad. Vriden mittstång. Behängd med olikformade prismor samt med margueriter. För nio ljus. Höjd 80 cm.
Bruksskick. Delar saknas. Nagg/avslag. Sprickor, lagningar samt borrhål i ljushållare. Ställvis avnött yta.