Per Hasselberg

(Sverige, 1850-1894)
Per Hasselberg
(Sverige, 1850-1894)

PER HASSELBERG, after. A porcelain skulpture from Gustafsberg, 1905

"Snöklockan". Märkt Gustafsberg P. Hasselberg, Paris. Höjd 50 cm.

Fotnagg

Formgivare

Per Hasselberg var en svensk skulptör född i Ronneby, Blekinge. Han började sin bana som timmermanselev, snickarlärling och ornamentbildhuggare. Hasselberg studerade senare vid Ècole des Beaux-Arts i Paris. Han var en av Sveriges ledande skulptörer vid 1800-talets slut och var nära vän med Prins Eugen i vars konstsamling han finns representerad. Hasselberg var den förste svenske skulptören att erhålla guldmedalj på Parissalongen och han var en tongivande kraft inom opponentrörelsen. Kända verk av Hasselberg är ”Snöklockan” som bland annat finns i Nationalmuseums samlingar, ”Grodan”, ”Grodungen” och ”Näckrosen”.

Klubbat pris
2 200
200
213
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (19 bud)
7
19 jul 2018 18:14
2 200 SEK
9
19 jul 2018 18:14
2 000 SEK
7
19 jul 2018 18:13
1 870 SEK
9
19 jul 2018 18:13
1 770 SEK
7
19 jul 2018 18:13
1 670 SEK
9
19 jul 2018 18:13
1 570 SEK
7
19 jul 2018 16:11
1 470 SEK
8
19 jul 2018 16:11
1 370 SEK
7
19 jul 2018 13:52
1 101 SEK
6
19 jul 2018 10:37
1 001 SEK
5
19 jul 2018 10:37
1 000 SEK
5
19 jul 2018 8:21
900 SEK
12 jul 2018 22:24
850 SEK
12 jul 2018 22:24
800 SEK
12 jul 2018 12:42
550 SEK
12 jul 2018 12:42
500 SEK
12 jul 2018 8:47
400 SEK
12 jul 2018 8:47
350 SEK
11 jul 2018 18:31
300 SEK

671. Caleb Althin, Porträtt av Pierre Louis Alexandre (Pettersson).
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
130 000

125 000

120 000

115 000

110 000

105 000

100 000

95 000

90 000

85 000

80 000

75 000

70 000

65 000

60 000

55 000

50 000

48 000

46 000

44 000

42 000

40 000

38 000

36 000

34 000

32 000

30 000

28 000

26 000

130 000 SEK