Med stålblad. Tre knivar med ätten Croneborgs vapenstämpel. Längd 25,5 cm. Total vikt 811 g.
Åldersrelaterat slitage. Delvis otydliga stämplar.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.