Fiolskaft. Stämplade L P Gröndahl (troligen) (Stockholm 1775-1788(1799), 1796, samt Olof Sohlberg (Falun 187-1842) 1831. Längd 12-15 cm. Vikt 26 g.
Åldersrelaterat slitage.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.